Nasi członkowie są najważniejsi

8 czerwca w Teatrze Rozbark w Bytomiu odbył się Festyn Kulturalny Mniejszości Niemieckiej

Dla mniejszości niemieckiej w Bytomiu relacje międzyludzkie i osobisty kontakt z członkami są bardzo ważne. Dobrą okazją do podziękowania wszystkim, jak i wspólnego spędzenia czasu, jest tradycyjny festyn kulturalny „Kreiskulturfest”. Impreza ta jest dedykowana nie tylko wszystkim członkom mniejszości niemieckiej w Bytomiu, ale także dla wszystkim jej przyjaciołom i sympatykom.

„Kreiskulturfest” otworzył przewodniczący Oddziału Bytom, Marcin Jaksik: „Dziś obchodzimy festiwal kultury niemieckiej. Wy, drodzy członkowie, gracie dziś pierwsze skrzypce. W naszej organizacji ludzie mają najwyższą wartość. Obiecuję, że nigdy nie zapomnimy, że naszym największym atutem jest to, co nas łączy, nasze relacje międzyludzkie”.

Wśród gości po raz pierwszy znalazł się Mariusz Wołosz, nowy prezydent Bytomia. W swoim wystąpieniu podkreślił, że stosunki polsko-niemieckie nie zawsze były przyjazne, a historia pozostawiła kilka ran. Powinniśmy jednak skupić się na budowaniu nowych relacji: „W tak miłej atmosferze powinniśmy spotykać się tak często, jak to możliwe i nawiązywać nowe, przyjazne relacje między naszymi narodami. I to się teraz dzieje”.

Po oficjalnym otwarciu i przemowach zaproszonych gości rozpoczęła się część kulturalna. Na wszystkich gości, którzy przybyli do Teatru Rozbark w Bytomiu, czekał bogaty program artystyczny. Na scenie zaprezentowali się soliści grupy Piccolo pod kierunkiem Edeltraudy Spury. Wystąpił również „Heimatchor”, który działa przy DFK w Bytomiu już prawie 30 lat. Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert Kwaśnica Bavarian Band, który zachęcał gości do tańca i śpiewu.

Bytomski Oddział Mniejszości Niemieckiej jest jednym z najbardziej aktywnych w województwie śląskim, co czyni go wyjątkowym  docenia to przewodniczący Zarządu Martin Lippa: „Jestem bardzo szczęśliwy, że Oddział Bytom jest tak aktywny. Muszę też przyznać, że jest to jedyny Oddział w województwie śląskim, który ma tak zaangażowaną młodzież. Unikatowe jest to, że są tu dwie grupy BJDM, jedna centralnie w Bytomiu, a druga w Tarnowskich Górach. Jest to dla nas wyjątkowe i ważne, ponieważ naprawdę potrzebujemy młodych ludzi, abyśmy mogli spokojnie patrzeć w przyszłość”.